FAQ
Czy fundusz będzie chciał przejąć naszą firmę?


Współpraca kapitałowa jest jak małżeństwo. Faktycznie oznacza pewne ograniczenie niezależności, ale sukces jest warunkowany dobrą współpracą obu stron. Bez niej wszyscy tracą. Motywacja zespołu, któremu Business Angel Seedfund jedynie pomaga to warunek dynamicznego wzrostu wartości firmy. Ponadto, zapisy stosowane przez nasz fundusz w umowach inwestycyjnych dokładnie określają zasady zbywania udziałów/akcji w przyszłości. To swojego rodzaju „intercyza”. Zapewniają one, że w przypadku wychodzenia Business Angel Seedfund z inwestycji (często poprzez sprzedaż inwestorowi branżowemu) do transakcji przyłączyć się mogą partnerzy. Celem jest zysk duży, ale realizowany wspólnie.


Interesują Was istniejące firmy, czy dopiero powstające?


Na pewno łatwiej jest podjąć ryzyko i zainwestować w spółkę, która już istnieje, stworzyła skuteczny zespół albo ma choćby pierwszą wersję produktu. Dopuszczamy też jednak pomysły i de facto jeden z naszych projektów był oparty o czysty pomysł, biznesplan. Zespół, który za nim stał, posiadał jednak duże kompetencje i pewne osiągnięcia na rynku.


Czy zarządom portfelowych spółek gwarantujecie swobodę podejmowania decyzji?


Po pierwsze angażujemy się w dany projekt tylko wtedy, gdy z jego autorami mamy uzgodnioną wspólną wizję rozwoju. Jeśli tej wspólnej wizji nie ma, to nie dochodzi do inwestycji. Po drugie, jeśli chodzi o wpływ na strategiczne decyzje, czyli decyzje o dużych zakupach, aliansach strategicznych, podniesieniu kapitału, wejściu na giełdę itp. to faktycznie w tym zakresie współpracujemy, decydujemy wspólnie. Oczywiście funduszowi zależy na tym, aby z jednej strony udzielać pomocy, ale z drugiej, żeby nowe spółki były w jak największym stopniu samodzielne. Fundusz kadrowo jest dość ograniczony, więc bieżące angażowanie się w działalność każdej ze spółek byłoby bardzo trudne. Dlatego zależy nam na takich zespołach, które są w stanie w dużym stopniu działać samodzielnie, którym trzeba pomagać tylko przy tych kluczowych decyzjach.


Ile udziałów obejmujecie w spółkach, w które inwestujecie?


Do tej pory było to w pięciu przypadkach mniej niż 50% (od 25% do 43%). W dwóch spółkach mamy większościowy pakiet udziałów, ale tam zespoły mają dodatkowe opcje. Podział wynika z wyceny wkładu przedsiębiorcy i wkładu funduszu. W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze start-up'em osób, które mają niewielkie doświadczenie na danym rynku albo też kapitał, który musimy wnieść jest bardzo duży w stosunku do zakresu już wykonanych prac. Wtedy uzasadnione jest objęcie przez fundusz pakietu większościowego. Zapewniamy założycielom bieżące wynagrodzenie oraz premię w postaci kilkunastu – kilkudziesięciu procent firmy. To w tych przypadkach bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Zawsze zależy nam na tym, aby zespoły były silnie zmotywowane do budowania swojego biznesu. Właśnie dlatego chcemy, by przedsiębiorcy dysponowali dużym pakietem i mieli szansę go sprzedać.


Dlaczego lepiej związać się z Business Angel Seedfund, a nie z inwestorem branżowym/strategicznym?


W chwili, gdy przedsiębiorca wiąże się z inwestorem branżowym, na starcie zamyka sobie szansę na późniejsze wyjście z inwestycji, kiedy wartość każdego udziału stanowi równowartość kilkunastu- a czasem kilkudziesięciokrotności przypadającego nań rocznego zysku. Celem zaangażowania inwestora strategicznego w daną firmę jest wzmocnienie swojej głównej działalności, a nie realizacja zysku kapitałowego (wynikającego ze wzrostu wartości przejętej spółki). Zbycie ma na ogół miejsce tylko wtedy, jeśli przedsięwzięcie nie jest sukcesem.

Aktualności

7 kwiecień 2014

Oferta sprzedaży

Business Angel Seedfund zaprasza do składania ofert na pakiet mniejszościowy spółki Hub30.com Sp. z o.o. (40% udziałów w kapitale i głosach).
czytaj dalej
8 lipiec 2011

Fundusz Business Angel Seedfund inwestuje w SmartNet Research&Solutions i projekt Fanpage Trender

Business Angel Seedfund inwestuje w SmartNet Research&Solutions i ich najnowszy projekt Fanpage Trender – łatwe w obsłudze narzędzie do badań internetowych.
czytaj dalej

Nasze inwestycje

SmartNet Research&Solutions

Business Angel Seedfund, fundusz zalążkowy aniołów biznesu, zainwestował w SmartNet Research&Solutions, firmę, która między innymi stworzyła i rozwija projekt Fanpage Trender.

Rabbid.pl

Serwis adresowany do osób zainteresowanych kupnem nowego samochodu udostępniający rewolucyjne narzędzia, pozwalające osiągnąć nieosiągalne zazwyczaj rabaty.